Korony

Korony

Uzupełnienia protetyczne stałe, czyli cementowane w jamie ustnej pacjenta, na oszlifowne zęby własne.

Korona porcelanowa na podbudowie metalowej

Korona porcelanowa wyróżnia się przede wszystkim trwałością połączoną z estetyką. Wygląda bardzo naturalnie, a do tego jest bardzo twarda i wytrzymała. Popularnym wariantem jest korona porcelanowa na metalu (stopie Co-Cr). Jest ona dość elastyczna, dzięki czemu rzadziej pęka. Korona porcelanowa na metalu może jednak powodować reakcje uczuleniowe spowodowane alergią na metal (obecnie rzadziej z powodu wyeliminowania w składzie niklu).

Korona porcelanowa na podbudowie cerkonowej

Korona cyrkonowa wykonywana jest na podbudowie z tlenku cyrkonu, który następnie jest licowany warstwą porcelany. Cerkon to materiał łączący w sobie właściwości metalu i porcelany. Korona cyrkonowa jest niezwykle trwała, twarda, a przy tym estetyczna. Jej kolor można dostosowywać do odcienia naturalnych zębów. Korona cyrkonowa wycinana jest przez specjalną frezarkę i projektowana komputerowo – CAD CAM. Materiał ten jest dobrze tolerowany przez organizm – nie powoduje alergii.

Korona pełnoceramiczna

Korona pełnoceramiczna wygląda bardzo naturalnie, przypomina naturalny ząb. Ponadto korona pełnoceramiczna nie wywołuje reakcji uczuleniowej. Jest bardzo twarda (jednak mniej trwała niż cyrkonowa), ale może przez to ścierać zęby przeciwstawne.

Korona tymczasowa

Nakładana jest na okres, w którym pacjent oczekuje na ostateczną pracę protetyczną. Najczęściej wykonuje się ją z akrylu lub specjalnego kompozytu, które nie są bardzo trwałymi materiałami, jednakże doskonale spełniają swoje zadanie – chronią oszlifowany ząb przed uszkodzeniem, nadwrażliwością i tymczasowo maskują ubytek.

Ważne informacje

Co istotne, jedną z opcji przy wykonywaniu koron porcelanowych, bez względu na rodzaj wybranej podbudowy, jest możliwość indywidualnego ich podmalowania, co pozwala na dostosowanie jej barwy do naturalnych zębów.
Korony stosuje się przy odbudowie zniszczonych zębów, skruszonych, czy złamanych. Poprawiają one estetykę uśmiechu, kolor zębów oraz funkcjonalność jamy ustnej.
Odbudowa za pomocą koron, skłąda się z kilku wizyt, na które składają się wizyty konsultacyjno-diagnostyczna, szlifowanie, przymiarka, oddanie gotowej pracy, czyli cementowanie.
Korony są trwałe, nie ulegają samoistnym uszkodzeniom, estetyczne i bardzo dobrze tolerowane przez organizm.