Pedodoncja

Pierwsza wizyta adaptacyjna dla dzieci

Stomatologia dziecięca

Pedodoncja (stomatologia dziecięca) to specjalizacja stomatologiczna, która stosuje wszystkie rodzaje leczenia i profilaktyki zębów mlecznych i stałych, urazów zębów oraz leczenia stomatologicznego dzieci w wieku od 0 do 15 lat.

Leczenie dzieci wymaga szczególnej uwagi. Trzeba dobrze znać psychikę dziecka, nie straszyć go złymi skojarzeniami z fotelem dentystycznym, a także poinformować o metodach mycia zębów, aby przez całe życie miał zdrowe i piękne zęby.

pedodoncja

Znaczenie zębów mlecznych u dzieci

Pierwszym zadaniem zębów mlecznych jest zapewnienie prawidłowego odżywienia dziecka. Ponadto prawidłowy rozwój mowy zależy od obecności zębów mlecznych. Rodzice, myśląc, że zęby mleczne są tymczasowe i będą się zmieniać, zaniedbują czyszczenie zębów mlecznych i higienę jamy ustnej, co prowadzi do powstawania próchnicy. Nie należy zapominać, że nieleczona próchnica zęba mlecznego może powodować ból, nieprzyjemne zapachy, trudności z przeżuwaniem, niedożywienie i nieprzyjemny wygląd. Choroby zębów bez leczenia w tym okresie mogą w przyszłości prowadzić do deformacji, upośledzenia rozwoju szczęki i ogólnych problemów zdrowotnych.

W sumie u dzieci rośnie 20 zębów mlecznych

Puste przestrzenie między zębami dziecka są uważane za normalne. Powodem tego jest zapewnienie miejsca na zęby stałe, które je zastąpią

Próchnica może również tworzyć się w zębach mlecznych. I ta próchnica również wymaga leczenia

W przypadku zapalenia zębów mlecznych należy najpierw wypróbować leczenie kanałowe, jeśli nie jest to możliwe, ząb należy usunąć.

Jeśli zęby mleczne zostaną usunięte przedwcześnie, nie ma wystarczająco dużo miejsca na zęby stałe wyrastające od spodu.

Kiedy pojawiają się zęby mleczne? kiedy wypadają?

Pierwsze zęby mleczne u dzieci pojawiają się w wieku 6-8 miesięcy i ostatecznie uformują się do 30 miesiąca. 

Wyrzynanie się zębów stałych i utrata zębów mlecznych rozpoczyna się w wieku 6 lat i trwa średnio do 13 roku życia. Liściaste zęby trzonowe w tylnej części szczęki pozostaną w jamie ustnej do 10-12 roku życia (pokarm jest przez nie przeżuwany). Dlatego ich leczenie i ochrona są niezbędne.

Czy moim dzieckiem powinien zajmować się doświadczony dentysta?

Pierwsze doświadczenie Twojego dziecka z dentystą to początek, który wpłynie na jego podejście do dentysty na całe życie. Nieprzyjemne spotkanie wywoła strach i niepewność, a w efekcie wpłynie na kolejne wizyty u dentysty. Dlatego dentysta, który zajmie się Twoim dzieckiem, musi być pedodontą specjalizującym się w postępowaniu z dziećmi.

Wszystkie niezbędne zabiegi stomatologiczne dla dzieci wykonują pedodonci. Dobry stan jamy ustnej i zębów u dzieci można osiągnąć poprzez regularne, raz na 6 miesięcy, kontrole stomatologiczne. Podczas tych sesji można wykryć wszelkie problemy zagrażające zdrowiu jamy ustnej i zębów. Ważna jest tutaj wczesna diagnostyka i leczenie tych problemów. Wczesna diagnoza będzie miała pozytywny wpływ na rozwój fizyczny i emocjonalny dziecka. 

Jak przygotować dziecko do pierwszego przeglądu stomatologicznego?

Zanim zabierzesz dziecko do dentysty, należy je poinstruować, dlaczego tego potrzebuje. Zaniepokojona i napięta postawa rodziców oraz wspomnienie złych doświadczeń będzie negatywnym przykładem dla dziecka. Niezwykle błędne jest także straszenie dziecka pojęciami „lekarz” i „zastrzyk”. Przebywanie z mamą lub tatą podczas leczenia stomatologicznego doda dziecku odwagi. 

Jak dziecko jest badane?

Pierwsze badanie rozpoczyna się od rozmowy zarówno z dzieckiem, jak i z jego rodzicami. Po zapoznaniu się z pacjentem pobierany jest wywiad lekarski i stomatologiczny. Następnie przeprowadza się badanie kliniczne i rentgenowskie. Po tych etapach ustalane jest planowane leczenie.

Pedodonci stosują wiele metod ochrony zębów mlecznych i stałych przed poważnymi chorobami jamy ustnej, takimi jak próchnica czy choroby przyzębia. Te metody obejmują:

nauczenie pojęcia higieny jamy ustnej

nabycie umiejętności szczotkowania zębów

wykonywania ogólnoustrojowych i miejscowych aplikacji z fluorem

Leczenie zębów mlecznych jest bardzo ważne, ponieważ zapobiega ich zbyt wczesnej utracie. Utrata zębów mlecznych może powodować wady zgryzu, skutkujące leczeniem ortodontycznym. Próchnica zębów mlecznych przenosi się do zębów stałych, dlatego ich dobry stan powinien być priorytetem dla wszystkich rodziców.

Niestety próchnica u dzieci jest bardzo powszechna. To najczęstszy powód wizyty u dentysty dziecięcego. Błędne, a nawet niebezpieczne jest przypuszczenie, że próchnica zębów mlecznych jest problemem nieistotnym. Zdrowie zębów w wieku dorosłym zależy od tego, jak szybko wyleczono próchnicę w dzieciństwie.

Podczas leczenia próchnicy u dzieci lekarze często są zmuszeni porzucić standardowe metody i stosować łagodniejsze i delikatniejsze metody. Dlatego warto i należy odwiedzać pedodontę z maluchem, żeby miał on komfort leczenia.